Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

Kompresjoterapia

Kompresjoterapią jest jedną z uznanych metod profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych, zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej. Polega ona na wytworzeniu zewnętrznego ucisku, który przenosi się na naczynia krwionośne i tkanki. W tym celu stosuje bandaże elastyczne lub specjalne wyroby o stopniowanym ucisku ( rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe ).

Kompresjoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy wywołuje odpowiedni ucisk. W zależności od nasilenia choroby stosuje się ucisk od 10 mm Hg do 50 mm Hg .Ucisk stosowany jest dla zmniejszenia nadciśnienia wewnątrz żyły. Trzeba wiedzieć, że w pozycji leżącej ciśnienie w żyłach podudzia jest niskie ( około 10 milimetrów słupa rtęci ), natomiast po przyjęciu pozycji stojącej ciśnienie to wzrasta aż do 70 mmHg. Zrobienie kroku i uruchomienie pompy mięsni łydki powoduje wypchnięcie krwi ku górze i zmniejszenie ciśnienia w żyłach do około 30 mmHg. Jest to wartość ciśnienia, którą lekarz chce osiągnąć dobierając ucisk leczniczy na stopę i podudzie . Innym ważnym czynnikiem jest stopniowanie ucisku czyli zastosowanie najsilniejszego ucisku zmniejszającego się w kierunku pachwiny. Dzięki kompresjoterapii w żyłach nie zalega krew, a w okolicznych tkankach nie gromadzi się chłonka. Usprawnienie odpływu krwi żylnej i chłonki zmniejsza obrzęki i uczucie ciężkich nóg, zapobiega powstawaniu żylaków, zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej. Jest ona wskazana w początkowych stadiach choroby żylnej ponieważ hamuje jej rozwój i zmniejsza objawy. W zaawansowanych postaciach przewlekłej niewydolności żylnej stanowi ważną metodę leczniczą zapobiegającą jej powikłaniom. Kompresjoterapia jest wskazana także u osób bez objawów klinicznych w przypadku obciążenia genetycznego, długotrwałej pracy stojącej lub siedzącej oraz długich podróży ( zespół podróżny ). Przeciwskazaniem do stosowania kompresjoterapii są zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego, zapalenie skóry i tkanki podskórnej w ostrej fazie oraz masywna świeża zakrzepica żył głębokich.

W sprzedaży są wyroby pończosznicze, których zadaniem jest utrzymanie właściwego ciśnienia mimo niesprawnej pracy żył. Dzieje się to dzięki uciskowi, wywieranemu na nogi od zewnątrz. Ucisk jest różny w każdym miejscu dzięki specjalnej, przemyślanej budowie wyrobu. Powinien być najsilniejszy wokół kostek i zmniejszać się stopniowo ku górze. Każdy wyrób uciskowy dobierany jest indywidualnie i precyzyjnie, dlatego obwód nogi musi być zmierzony na różnych wysokościach. W naszym Centrum uczymy pacjentów jak właściwie dokonać pomiarów nóg i dobieramy wyroby uciskowe, aby były właściwe dla każdego pacjenta. Noszenie wyrobów źle dobranych, np. zbyt obcisłych pod kolanem, czy na poziomie uda, może zniweczyć wszelkie korzyści kompresjoterapii, gdyż utrudni to odpływ krwi i zwiększy nadciśnienie żylne. Na początku niewydolności żylnej stosuje się te wyroby, których największe ciśnienie wywierane na nogi w okolicy kostek wynosi około 20 mmHg czyli I klasa ucisku. Dla osób z zaawansowaną niewydolnością żylną produkowane są dużo silniejsze wyroby – oznaczone jako II lub III klasa ucisku. Czasami konieczne jest zastosowanie nawet IV klasy ucisku tj. ponad 40 mmHg.

Lecznicze wyroby uciskowe są skuteczne, gdy:

Wyroby te mogą na początku być odczuwalne jako zbyt ciasne. Nasz organizm, podobnie jak do noszenia okularów, musi się do nich po prostu przyzwyczaić. Po około 2 tygodniach poczujesz się w nich komfortowo, znikną obrzęki i zmęczenie. Wyroby dobrej jakości utrzymują swoją skuteczność nawet kilka miesięcy. Dobrze dopasowane rajstopy/pończochy uciskowe, mimo wywieranego ucisku, muszą zapewnić pacjentowi uczucie komfortu. Jeśli rajstopy uciskowe powodują dolegliwości podczas noszenia albo się marszczą, to znaczy, że nie zostały odpowiednio dopasowane. W takiej sytuacji należy je wymienić.

W naszym centrum uczymy każdego pacjenta jak poprawnie zmierzyć kończynę, a także dobieramy odpowiednie wyroby uciskowe. Są one szyte na wymiar pacjenta. Jeszcze odrobina elegancji: obecnie można sobie zamówić nawet pończochy samonośne oraz dobrać kolory i fasony.

Świadczymy usługi w zakresie doboru i sprzedaży medycznych wyrobów uciskowych firmy MEDI ( www.medi-polska.pl ) będącej polska filią niemieckiego koncernu MEDI BAYERTOUCH.

Bandaże są dużo tańsze i łatwiej dostępne od wyrobów pończoszniczych. Jednak nie są zbyt wygodne. Ich właściwe nakładanie jest kłopotliwe. Potrafią zsuwać się z nogi. Powodują otarcia. Niemniej w pewnych sytuacjach są bardzo wskazane, np. kiedy na nodze występują rany i nie można nakładać podkolanówek, pończoch, czy rajstop. Działanie ich może okazać się także skuteczniejsze w ciężkich stanach niewydolności żylnej. Nie należy stosować zwykłych, białych elastycznych bandaży. Bandaże zalecane w chorobach żył charakteryzują się mała rozciągliwością. Produkowane są w kolorze brązowym. Pacjenci wola ten kolor, gdyż jest mnie widoczny na nodze.

Bandażując nogę należy przestrzegać następujących zasad:

Kiedy stosować kompresjoterapię:

W przypadku zapalenia żył głębokich zaleca się kompresjoterapię do dwóch lat od wystąpienia objawów. U osoby, która nie cierpi na schorzenia żył, ale za to dużo podróżuje, aby zapobiec zakrzepicy w podróży wystarczą podkolanówki podtrzymujące. Przy chorobach żył w podróż zawsze należy zakładać rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe II klasy kompresji.

Kiedy nie zaleca się stosowania kompresjoterapii: