Centrum Leczenia ŻylakówCentrum Medycyny Estetycznej i LaseroterapiiCentrum Liposukcji i Modelowania Sylwetki

USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

Wszystko, co nie jest prawidłową skóra i strukturą skóry można nazwać zmianą skórną. Istnieje ich ogromna różnorodność poprzez kolor, kształt, wielkość, wypukłość, rodzaj powierzchni, ale przede wszystkim o podjętym postępowaniu decyduje rodzaj komórek, które je tworzą, co ocenić można przede wszystkim badaniem histologicznym. Przed podjęciem leczenia znamion skórnych konieczna jest konsultacja lekarska. Ocena jest trudna, ale coraz częściej udaje wykryć znamiona niebezpieczne, zagrożone transformacją nowotworową, których szybkie usunięcie w bardzo wielu przypadkach uniemożliwia rozwój czerniaka – jednego z najbardziej złośliwych nowotworów.

Rodzaje zmian skórnych:

  1. Znamiona barwnikowe naskórkowe
    • Znamiona płaskie – w poziomie skóry, odgraniczone od otoczenia, nie powodują żadnych dolegliwości. Powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. W przypadku przewlekłego drażnienia mogą być punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
    • Plamy soczewicowate – drobne, dobrze odgraniczone od otoczenia plamy barwy jasno lub ciemnobrunatnej. Są zwykle mnogie. Najczęściej zajmują tułów, pojawiają się w dzieciństwie. Przypominają piegi, ale są nieco większe. Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych lub w przebiegu PUVA – terapii, albo też u osób w starszym wieku, przeważnie o jasnej karnacji, trudno się opalających się.
  2. Znamiona barwnikowe komórkowe
    • Znamiona błękitne – gładkie, nieowłosione znamię, z reguły małej średnicy, umiejscowione dość głęboko w skórze, zwykle na twarzy i kończynach. Przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Są bezpieczne.
    • Odmiana wrodzona znamienia barwnikowego – ma zwykle bardzo duże wymiary, niekiedy nierównomierną , brodawkowatą powierzchnię, bywa owłosiona. Mimo iż te cechy uchodzą za bezpieczne, znamiona wrodzone często złośliwieją.

Leczenie:

Usuwając znamiona metodą chirurgiczną kierujemy się przede wszystkim względami medycznymi. Zabieg chirurgiczny usunięcia zmiany skórnej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, wyłączającym całkowicie dolegliwości bólowe. Usuwamy zawsze znamiona mogące być przyczyną transformacji nowotworowej oraz takie, które są zlokalizowane w miejscach narażonych na częste urazy lub drażnienie co może doprowadzić do ich zezłośliwienia. Usuwamy również znamiona tylko w celach kosmetycznych. Profilaktyczne usuwanie znamion nie niesie ze sobą żadnego ryzyka transformacji nowotworowej. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą metodą jego leczenia jest usunięcie chirurgiczne i wykonanie badania histologicznego oceniającego rodzaj zmian ( np. oceniającego czy jest to zmiana nowotworowa, jakiego rodzaju i czy jest ona groźna i wymaga dalszej diagnostyki i leczenia ). Usuwanie znamion metodą laserową uniemożliwia wykonanie badania histologicznego, dlatego lekarz musi mieć stuprocentową pewność co do rodzaju zmiany. Ze znamion nie wolno pobierać wycinków do badania ze względu na niebezpieczeństwo zezłośliwienia. Warto przypomnieć, że wszystkie znamiona powinny podlegać okresowej ocenie lekarskiej. Usuwanie podejrzanych zmian pozwala zapobiegać chorobie i leczyć nowotwory.

Cena zabiegu
Od 300zł